Sunday, November 21, 2010

Uhkus ajab upakille, kangus uut autot ostma.

Hao.

Ehk olete tähele pannud, et eesti liikluspilt on üsnagi kirju kui kaelkirjaku vöökiri, on meil nii Ladasid kui S-klassi Mersusid, rääkimata muidugi mõnedest Porschedest ning uunikum-Saabidest. Niivõrd palju igasuguseid masinaid liigub ringi, et kuku kasvõi kummuli. Eriti silmapaistev on aga see, et päris palju näeme tänavatel halli värvi "naabrist parem" Mercedes E-klasse või "viieseid" Bemareid. Justkui tavalisi, normaalse suurusega autosid ei ole.
Alaväärsuskompleksis ei tohiks asi olla, kuna Eesti mehel on Euroopas suuruselt ju kolmas koht hõivatud, kuid milles siis konks esineb?

Võrreldes teiste riikidega, on eestlane iga hinna eest nõus kasvõi oma vanaema koos tugitooli ja pannkookidega maha müüma, et uue ja veelgi kallima liisitud auto ees maksta, samal ajal kui muu Euroopa mõtleb hoopis ratsionaalsemalt. Keskklassi inimesed ostavadki autosid, mis kuuluvadki keskklassi. Sellepärast selle nimi ongi KESKKLASS, mitte "ma-olen-keskklassist-aga-sõidan-kallima-autoga-et-inimesed-arvaksid-et-ma-olen-rikas-KLASS".

Näiteks Ungaris. Ülimalt palju on Opeleid, VW-sid, Seate, Fiate ja kõik need on mõistlikus hinnaklassis; BMW-sid ja Mersusid on suhteliselt vähe, tõepoolest vaid neile, kes saavad kummist rahakotti isegi kaamli ja piirivalvekaatri korraga ära mahutatud. Eestlane aga on uhke. Osaliselt on see tingitud sellest, et meid lasti karjamaale vabalt jooksma alles 1991. aasta augustis. Siis hakati alles öigeid masinaid proovima ning võistlema, küüned ikka ja alati enda poole. Kui naabril on uhke auto, siis MUL peab muidugi uhkem olema. Kahtlemata. See näitab ju ikkagi, kui võimas ma olen.

Kuid olgem õnnelikud, et me Venemaal ei ela. Käärid seal on veel hullemad ja lõikavamad.

2 comments:

  1. Rääkisid keskklassist ja rikkusest ka veidi.
    Raamatus "Rikas ja vaene isa" seletab autor, kuidas tema rikas isa oli õpetanud. Rikas isa väitis, et tegelikult on rahaliselt rikkad need, kellel kuu lõpuks jääb teenitud palgast 15-25% üle ja nii iga kuu, olenemata palga suurusest või klassist kuhu kuulud.
    Tavaliselt, kui palk tõuseb, tõusevad ka kulutused ning paljud on kuu lõpus jälle nulli peal.

    Aga õnneks või kahjuks mul autohullust pole. Pole isegi juhilube, mis seda võimaldaks. Ja kõik tänu Aarele! :D Ta oli ainuke, kellel oli minust rohkem autopilte, mis nätsude ümbert võis leida. Seetõttu loobusin nende kogumisest. :D

    ReplyDelete