Sunday, February 20, 2011

Vasak on vasak, mitte pahem.

Kena pühapäeva!

Kunagi ammu, ilmaaeguammu, kui veel vanaisad õues vikateid luiskasid ja isad sel ajal rohutirtse keset suurt kivipõldu taga ajasid, olid ka keelelised tavad teistsugused. No olgem ausad, saarlastel on siiamaani keeletavad veidikene nihkes, ikka veel räägitakse oma sõnu, te teate küll neid, ma ei hakka neid nimetama. Otsige näiteks suvaline saaremaaline mandrikaugusest üles ja küll see vatrab Teile. Aga palju aega tagasi, ehk mõni vaaraodeaegne vanaema või -isa ütles kunagi vasaku asemel pahem. Miks?

Sest, hmm, inimeseeeeeed........... hmm............tegid kõike parema käega? Paistab nii, sest oli moes, et kõike tehti vasakult teise jäsemega. Pahem tähendab ju tegelikult sõna "paha" ühte võrdlusvormi, seda keskmist. Paha => pahem. Ilmselgelt jäi see käsi töö tegemisel ette, kuigi millegi kandmisel tuli pahem alati kasuks. Isegi, kui sünniti vasakukäeliseks, õpetati titt nii kiiresti ümber, et suureks saades inimene ei teadnudki, kuidas ta äkki nii andekas on vastaskäega kirjutamises või juustu lõikamises, rääkimata siis pühkimisest, kui juhuslikult parem käsi on kinni telefoniga rääkimise tõttu. Ja just viimasest peab su telefonisõber tingimata koheselt teada saama.

Õnneks tänapäeval keegi enam nii vasakut ei kutsu ja see ongi hea. Suur tänu Teile, võrdõiguslased! Tänu Teile on meil nüüd ühel jäsemel normaalne nimi, mitte halvem nimi! Selle üle on hea meel, kuid siiski...

...diskrimineeritakse vasakukäelisi suheliselt julmalt. Tihtipeale selle üle ei mõeldagi, see on arusaadav. Siis ongi hea vinguda. Näiteks, iga aasta surevad tuhanded vasakukäelised paremakäelistele mõeldud asjade tõttu, eriti ekstreemnäide oleks muidugi treipink või siis mootorsaag. Õnneks saab teivashüppes omale ise käe valida ja see on hea. Olen tähele pannud, et kooli sööklas on sellised kulbid, mis ajavad mind teinekord päris närvi. Nende tila on teisel pool ja see tähendab, et kui ma kastet tahan, siis pean vasakut pahupidi pöörama. Tegelikult on see arusaadav, keegi lihtsalt ei mõtle, et on ka teistpidikäelisi. Ja minu arust on see üpriski naljakas, sest see on absurdne. Äge sellegipoolest. Äge on panna tähele asju, mida normaalsed inimesed ei näe. Nagu näiteks seda, et Kuressaare Bussijaamas olev punkari nägu oli mu jaoks vahepeal pissiv poiss.

Klassi peale on umbes 1-2 vasakukäelist ja klassis on ümadratult umbes 30 inimese seast. Ehk üks vasakukäeline 30-st. Pole paha. Äkki oleme surev liik? Varsti on pool 30-st, kes teab. Kujutage ette, Teie kõrval ostab poest piima ja koerakrõbinaid poolik mees, sest ta on pool 30-st, samas Teie taga seisab mees, kes on terve, täiesti terve nagu YinYang kokkupandult. Aga tema on 1 15-st. Vahe on märgatav.

Kõige parem on siiski mu õde, kes kirjutab ja sööb vasakuga ja kõike muud teeb paremaga. Issanda loomaaed on TÕESTI kirju. Kirju nagu klounisuppi kukkunud kasekoor.

No comments:

Post a Comment